Ventilace

Ventilace ve stájích je klíčová pro zajištění zdravého prostředí pro zvířata. Dobrá ventilace pomáhá odvádět škodlivé plyny, přebytečnou vlhkost, teplo a zároveň přivádí čerstvý vzduch. To je důležité pro udržení pohody ve stáji a celkového zdraví zvířat. Ventilační systémy ve stájích navrhujeme s ohledem na nízkou energetickou náročnost, vysokou efektivitu větrání a v neposlední řadě i na finanční náročnost instalace. To vše s účelem co nejefektivněji zamezit vzniku tepelného stresu ustájených zvířat, který má negativní dopad užitkovost, ale i celkové zdraví zvířat. Ovládání je možné manuálně, poloautomaticky (spuštění plného výkonu při nastavené teplotě) nebo pod plně automatizovaným provozem, kdy je výkon ventilace regulován v závislosti na okolní teplotě, rychlosti přirozeného proudění vzduchu nebo vzdušné vlhkosti.

Horizontální ventilátory

Horizontální nebo také velkoobjemové stropní ventilátory jsou zpravidla pomaloběžné ventilátory s lopatkami umístěnými ve vodorovné rovině. Mají nižší otáčky a velký průměr lopatek (od 4 do 7 m průměru). Instalují se do vyšších podjezdných výšek kvůli lepší a rovnoměrnější distribuci vzduchu, hodí se tedy spíše do vyšších stájí. Stlačují vzduch od shora dolů a při správné výšce zajistí rovnoměrné proudění na ploše o průměru až 25 m pod sebou. Tento typ nabízí také možnost spouštět reverzním chodem s opačným směrem otáčení, kdy pouze promíchávají a destratifikují vzduch ve stáji. Takto se zejména v zimních měsících dostává teplejší vzduch z horních prostor stáje dolů do zóny zvířat. Tento systém je navržen tak, aby udržoval konstantní proudění vzduchu po celé délce a šířce stáje, což zajištuje rovnoměrnou distribuci čerstvého vzduchu a efektivní odvod znečištěného vzduchu.

Vertikální ventilátory

Vertikální ventilace je správná volba pro větrání stájí, které vyžadují nasměrování velkého proudu vzduchu určitým směrem. Tyto ventilátory jsou vhodné do malých výšek, jsou výrazně menšího průměru a mají mnohem vyšší otáčky. Z důvodu bezpečnosti jsou zakryté klecovým krytem, aby nedošlo při jejich chodu k úrazu. Instalují se do menších podjezdných výšek ve svislé rovině s mírným náklonem směrem dolů, aby se rozptýlený proud vzduchu dostával do zóny zvířat. Tyto ventilátory jsou ve stáji instalovány v řadách a podávají si tak proud vzduchu od jedné strany stáje ke druhé, nejčastěji nad lehacími boxy, popřípadě v prostoru krmiště.  Při použití motorů bez permanentního magnetu nelze jejich výkon regulovat, pouze spouštět např. po sekcích. Proto máme v nabídce i vertikální ventilátory s permanentním magnetem, které lze regulovat podobně jako horizontální ventilátory. 

Přirozená ventilace

 V případě přirozené ventilace se jedná o boční ventilační plachty, roletové plachtové systémy a vrata, hřebenové štěrbiny a ventilační hlavice.

Radějov 23, 395 01 Buřenice
2020 - kottech.cz